• 29 Haziran 2022

Enflasyon nedeniyle tuvalete de zam: WC ücreti 5 TL

Adıyaman’ın Gerger ilçesindeki cami tuvaletinin 5 liraya yükselmesi tepkilere yol açtı. Yurttaşların şikayetleri sonucu tuvalet ücreti 3 liraya kadar düştü.

Haber Global’da yer alan habere göre, Adıyaman’ın Gerger ilçesindeki en eski cami olan Ulu Cami’nin tuvaletini işleten kişi, ücretini 5 TL’ye çıkardı. Karar yöre halkının büyük tepkisine neden oldu.

KÖYLÜLER İÇİN CİDDİ PARA

Gergerhaber Genel Yayın Yönetmeni Abdurrahman Kurtbey, tuvalette de olsa fırsatçılığın kol gezdiğini belirterek, “Bir tanesi oraya fiyatı yazıyor. Kimse karışmaz tuvalettir düşüncesiyle. Basit bir gözle bakılıyor. Neticede insanları sıkıntıya sokan bir durum tuvalet. Köylerden gelen insanlar için cidden çok para. Geçmiş yıllarda tuvalet 1 lira iken, 3 liraya çıkarmışlardı. Adam Siirt, Tillo’dan, Gerger’e 3 liraya geliyordu. Orada da camiye giriyor, tuvalete girecek 3 lira veriyor. Şimdi de 1 hafta önce 5 TL’ye çıkardılar. Biz haber yapınca 3 liraya indirdiler” ifadelerini kullandı.

Gerger Müftülüğü ise, tuvaletin başındaki kişiyi kendilerinin görevlendirmediğini açıkladı. Müftülükte görevli memur, “5 liraya İstanbul’da tuvalet yok. Emniyete kadar götürdük durumu, tedbirini alın dedik. Vakti zamanında cami tuvaletine bakıyor ufak karşılığını alıyordu” şeklinde konuştu.

HER ŞEYE ZAM GELİNCE

Durum için aradığımız Gerger Belediyesi yetkilileri ise, tuvaletin şahsa ait olduğunu dile getirdi. Görevlinin Gerger halkı tarafından oraya konduğunu aktaran yetkili, “Hem maddi durumu kötü, hem de akli dengesi yerinde değil. Tuvaleti 5 lira yapmış, halk da buna tepki gösterince 3 liraya düşürmüş. Gidip direk adama söylediler, bize şikayet söz konusu olmadı” ifadelerini kullandı.

3 TL’YE İNDİ

Caminin olduğu mahallenin muhtarı Recep Özkocaman, ise tuvalette görevli yaşlı adamın ücreti kendi kafasına göre yaptığını, ama yine de indirime gittiğini söyledi. Özkocaman, “Her şeye zam olunca bu da kendisine göre zam yapmıştır. Ne delidir ne de normal” dedi. 

ÖNCEKİNİ OKU

Akşener, ‘Ağır ekonomik bunalım OHAL getirebilir’ iddiasına yanıt verdi

SONRAKİNİ OKU

Sedat Peker’in avukatı: Gözaltı kesinlikle yok