• 23 Mayıs 2022

Duygu Delen davasında yeni gelişme! Çarpıcı rapor: Duygu düşerken canlıydı, evdeki kanlar Mehmet Kaplan’a ait

Gaziantep’te erkek arkadaşının evinin balkonundan şüpheli şekilde ‘düştüğü’ iddia edilerek can veren Duygu Delen’in (17) ölümüne ilişkin Adli Tıp Üçüncü Üst Kurulu’ndan beklenen rapor mahkemeye ulaştı. Raporda, hayatını kaybeden Duygu Delen’in balkondan düşerken canlı olduğu tespit edildi.

Duygu Delen, 13 Ağustos 2020’de erkek arkadaşı Mehmet Kaplan’ın evinin balkonundan ‘düştüğü’ iddiasıyla hayatını kaybetmişti. Kaplan, tartıştığı Delen’in intihar ettiğini ileri sürmüştü. Duygu Delen’in cinayete kurban gittiği itirazı üzerine başlatılan soruşturmada gözaltına alınan Kaplan, ‘kasten öldürme’, ‘cinsel istismar’, ‘yağma’ ve ‘hakaret’ suçlamasıyla tutuklanmıştı. Yaklaşık 1 yıl boyunca tutuklu yargılanan Kaplan, 6 ay önceki duruşmada ‘ev hapsi’ şartıyla tahliye edilmiş, ancak başsavcılığın itirazının ardından yeniden gözaltına alınarak tutuklanmıştı. Daha önce 3 ayrı raporun hazırlandığı ve tarafların çelişkili bulduğu için itiraz ettiği Duygu Delen’in ölümüne ilişkin yargılamayı yapan 10’uncu Ağır Ceza Mahkemesi ise Adli Tıp Üçüncü Üst Kurulu’ndan detaylı rapor talebinde bulunmuştu.

RAPOR: ÖLÜM NEDENİ YÜKSEKTEN DÜŞME

DHA’nın haberine göre Adli Tıp Kurumu’ndan beklenen rapor, cuma günü mahkeme ulaştı. Olayın anlatıldığı raporun sonuç kısmında ise dikkat çeken bilgilere yer verildi. Adli ve tıbbi belgelerin Adli Tıp Üçüncü Üst Kurulu’nca yeniden değerlendirildiği belirtilen raporda; Duygu Delen’in ölümünün “yüksekten düşme ile gerçekleştiği” belirtilerek, “Yüksekten düşme eylemi öncesi ayrıca künt bir travmaya maruz kalıp kalmadığı, yüksekten düşme eyleminin kendi iradesiyle mi yoksa bir başkasının etkisi ile mi meydana geldiğinin mevcut verilerle bilinemedi” denildi.

‘DUYGU DÜŞERKEN CANLIYDI, EVDEKİ KANLAR MEHMET KAPLAN’A AİT’

Raporda, daha önce şiddete maruz kaldığı için Delen’in kol ve bacaklarında oluşan izlerin ise yüksekten düşme sonrasında zemine çarpmanın etkisi ile oluşabilecek nitelikte olduğu vurgulanarak, “Çocuğun hangi pozisyonda düşmeye başladığının mevcut verilerle bilinemediği, olayın gerçekleştiği dairenin bir alt katında bulunan çamaşır tellerine temas nedeniyle düşüş pozisyonunda değişiklik meydana gelebileceği değerlendirmiştir. Dava dosyasında mevcut tıbbi belgeler ve otopsisinden elde edilen bulgular dikkate alındığında, çocuğun düşme esnasında canlı olduğu, bilinç durumunun mevcut verilerle bilinememektedir” ifadelerine yer verildi.

Raporda, olayın gerçekleştiği evden alınan kan örneklerinin tutuklu sanık Mehmet Kaplan’a ait olduğu ve Duygu Delen’a ait DNA profili elde edilemediği kaydedilerek, “Diğer hususlar hakkında adli tıbbi değerlendirme yapılamadığı, adli tahkikat ile mahkemenizce aydınlatılmasının uygun olacağı oy birliği ile mütalaa olunur” görüşüne yer verildi.

Öte yandan geçen hafta yapılan duruşma, adli tıp raporu gelmediği için şubat ayına ertelenmişti. Şubat ayında yapılacak yargılamada, detaylı adli tıp raporuyla birlikte karar verilmesi bekleniyor.

ÖNCEKİNİ OKU

Slaven Bilic’ten Fenerbahçe açıklaması

SONRAKİNİ OKU

Açlık ve yoksulluk sınırı belli oldu!