• 18 Mayıs 2022

Dolar ve Euro güne rekorla başladı: Dolar 16,18, Euro 18,35

 Dolar/TL 16,18, Euro/TL 18,35 ve gram altın 940 TL’ye çıkarak yeni zirveyi gördü.

Dün yapılan yılın son Para Politikası Kurulu toplantısında faizi 100 bp indirerek %14’e çeken TCMB kararının ardından 15,60’ı aşan dolar kuru, günün devamında da 15,80’i gördü. Haftanın son işlem gününde de döviz tarafındaki hareketlilik devam ediyor. Fiyat %2’ye yakın yükselişle 16,00 seviyesini aştı.

Bu yıl birçok gelişen ülke, enflasyon ve Fed nedeniyle faiz artırımına giderken gelişmiş ülkelerden ise dün İngiltere sürpriz faiz artışı yaptı. Fed ise Çarşamba günkü toplantısında oldukça şahin açıklamalarda bulundu ve 2022’de 3 faiz artışı öngördü. Piyasalar ilk faiz artışının Mayıs-Haziran gibi yapılmasını bekliyor.

Bu yıl tek faiz indirimi yapan banka TCMB oldu ve Eylül itibarıyla toplamda 500 bp faiz indirimi yapıldı. Enflasyonun Aralık ayı ve 2022’nin ilk çeyreğinde yükselişini hızlandrıması beklenirken faizin indirilmesiyle TL’deki negatif getiri oranının artması bekleniyor. Şu anda faiz enflasyonun 7 puan altında.

Hükümetin yeni ekonomi modeli olarak adlandırdığı ihracat, turizm ve yatırım ağırlıklı politikada istihdamın artırılması da hedefler arasında. Fakat bu politikada enflasyon ve kura bir müdahale olmadan kendiliğinden gerileme olması bekleniyor. Piyasalar ise enflasyondaki yükselişin dizginlenmesi için faiz kalkanının gerekli olduğu görüşünde.

ÖNCEKİNİ OKU

Meteoroloji’den yeni hava durumu raporu! İstanbul’a kar uyarısı

SONRAKİNİ OKU

Irmak Arıcı: Babam ‘Bir daha bu eve gelemezsin!’ dedi