• 18 Mayıs 2022

Dolar/TL’de günlük yükseliş %2’yi aştı

Dolar/TL kuru bugün %2,2 yükselişle 13,81 seviyesine çıktı. Geçen haftaki oynaklığın ardından bu hafta daha sakin seyir izleyen fiyat, dün %2 düşüşle 13,46’ya gerilemişti. Hafta ortasına yükselişle başlayan kurda fiyatlamayı etkileyecek küresel bir gelişme yok. Bugün ABD Dolar Endeksi’ndeki düşüşle gelişen ülke paralarının tamamında yükseliş var ve sadece TL negatif ayrışıyor.

Dün Katar’a giden Cumhurbaşkanı Erdoğan ve heyeti Katarlı yetkililerle 15 anlaşmaya imza attı. Bugün Katar dönüşü gazetecilerin sorularını yanıtlayan Erdoğan, kurdaki yükselişin manipülatif olduğunu ve DDK’nın bunu kimlerin yaptığını araştırdığını söyledi. Erdoğan konuşmasında kurdaki oynaklığın azalacağını ve düşük faiz politikasıyla kur ve enflasyonun da gerileyeceğini ifade etti.

Erdoğan’ın açıklamaları gelecek hafta yapılacak PPK toplantısında faiz indiriminin devam edeceği beklentisini korudu, fakat piyasalar, enflasyonun gelecek aylarda kur ve ÜFE etkisiyle hızlı yükseliş göstereceğini ön görüyor. Bu nedenle faiz indiriminin TL’yi savunmasız bırakacağı düşünülüyor.

ÖNCEKİNİ OKU

O tarikat yurdu kaçak, zanlı sabıkalı çıktı

SONRAKİNİ OKU

İmamoğlu Reuters’a konuştu: Aday olacak mı?