• 30 Kasım 2021

Dolar/TL rekor tazeledi

Dolar, ABD enflasyon verisi sonrasında Fed’in parasal sıkılaştırmanın dozunu artıracağına dair beklentilerle güçlenirken dolar/TL yükselişini sürdürerek rekor tazeledi. Yurtiçinde yoğun dış borç takvimi de dolara olan talebi artıran faktörler arasında yer alıyor.

Dolar/TL ’de psikolojik 10 seviyesinin aşılmasının ardından yükseliş sürüyor.

Çoğu gelişen ülke para biriminin dolara karşı yatay seyrettiği işlem gününde Türk lirasında negatif ayrışma dikkat çekiyor.

Dolar/TL kuru yüzde 3’ü aşan günlük artışla 10,44 seviyesinin üzerini test ederek tüm zamanların en yüksek seviyesine yükseldi.

Dünyada yüksek gelen ABD enflasyonu sonrası Fed’in parasal sıkılaştırmada dozu artıracağı beklentisi doları güçlendirirken yurtiçinde yoğun dış borç takvimi de dolara olan talebi artıran faktörler arasında yer alıyor.

Türk şirketleri ve Hazine yılın son iki ayında 13 milyar dolar dış borç ödemesi yapacak. Bu ödemelerin 8 milyar doları Kasım ayında yapılacak. Kasım’da yapılacak dış borç ödemeleri önümüzdeki 10 aylık ödeme takviminin en yoğun dönemi olarak dikkat çekiyor.

Faiz indirim beklentisi kuru baskılıyor

Bu hafta perşembe günü Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın gevşeme adımlarına devam edeceği beklentisi de lirada zayıflık yaratan faktörler arasında yer alıyor.

Bloomberg HT Araştırma Birimi tarafından yapılan faiz anketine göre Merkez Bankası’nın Kasım toplantısında faiz indirimlerine devam ederek politika faizini 100 baz puan indirmesi bekleniyor.

ÖNCEKİNİ OKU

Seren Serengil’den Şeyma Subaşı yorumu: Bin tane adamın kucağında…

SONRAKİNİ OKU

Kamu ve Özel Sektör Çalışanı LGBTİ+’ların Durumu Araştırması Raporu yayımlandı