• 18 Mayıs 2022

Dolar 14,80’in üzerini gördü

Dolar/TL, bu akşamki Fed faiz toplantısı ve yarınki TCMB faiz kararı öncesinde yükselişine devam etti. Dolar/TL, akşam 14,81’in üzerini test ederken, Euro/TL 16,72 seviyelerini gördü. 

Bilkent Üniversitesi öğretim görevlisi Dr. Burcu Aydın Özüdoğru, bugün Fed’in yapacağı açıklamalarda tapering hızını artıracağı ve 2022 yılında faiz artışı yapacağının sinyalini vermesi beklendiğini belirtti. Özüdoğru, “Fed bizleri şaşırtmazsa, alacağı kararlar TL ve yurt dışı varlıkların reel getirileri arasındaki makası daha da açacak ve muhtemelen perşembe sabahı TL’de yeni bir satış dalgası olarak karşımıza çıkacaktır. TCMB’nin yarın açıklayacağı faiz kararı da TL’deki değer kaybetme hızında belirleyici olacaktır” dedi.

TCMB’den 4 müdahalede 4 milyar dolarlık satış

TCMB’nin 1, 3 ve 10 Aralık’taki müdahalelerinde bankacıların TCMB verilerinden yaptığı hesaplamaya göre 2 milyar dolara yakın döviz satışı yapıldı. Pazartesi günkü müdahale ise dört işlemcinin hesaplamasına göre 2-2.5 milyar dolar ile ilk üç müdahalenin toplamından da fazla oldu. Bankacılar müdahale verilerin önümüzdeki birkaç günde daha net hesaplanabilir hale geleceğini ancak toplam müdahalenin 4 milyar doların üzerinde gerçekmiş olduğunu belirtiyorlar.

TL’deki değer kaybı yüzde 50’yi aştı 

Son dönemde TCMB ve ekonomi yönetiminde sık sık değişikliğe gidilmesi, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın düşük faiz istekleri ile üretim, ihracat ve cari dengede fazla verilmesini öngören ekonomik planına yönelik endişeler sebebiyle Türk lirasının dolar karşısındaki bu seneki değer kaybı yüzde 50’yi aştı. TL’deki kayıpların yüzde 45 ile büyük bölümü Eylül ayı başından beri, yani TCMB’nin ilk faiz indirimi sinyalinden itibaren gerçekleşti.

Fed’in mesajları izlenecek

Küresel piyasalarda Omicron varyantının ekonomiye olabilecek etkileri ve Fed’in toplantısında para politikasında sıkılaşmaya gitmesi ihtimali risk iştahını azalttı. Fed’in bugün tahvil alımlarını daha erken durduracağını açıklaması, faiz oranlarını artırmaya başlayacağına işaret etmesi ve muhtemelen diğer başlıca merkez bankaları üzerinde de bu yönde baskı yaratması bekleniyor.

Omicron varyantının yayılma hızı, Fed’i para politikasında daha gevşek davranmaya yönlendirebilecek bir zorluk olarak görülse de, son zamanlarda yetkililerin salgın hastalıktan ziyade enflasyonun kalıcılığı konusunda endişelerinin arttığı görülüyor.

Avrupa Merkez Bankası (ECB), İngiltere Merkez Bankası (BOE) ve Japonya Merkez Bankası (BOJ) da bu hafta toplantı gerçekleştirecek. Başlıca merkez bankalarından üçünün de kendi para politikalarında sıkılaşmaya gitmesi bekleniyor.

Türkiye’de de enflasyon endişeleri artarken TCMB’nin yine de faiz indirimlerine devam etmesi bekleniyor. (Dünya Gazetesi)

ÖNCEKİNİ OKU

Dakar Rallisi’nde ilk kez iki Suudi kadın sürücü yarışacak

SONRAKİNİ OKU

Flört uygulaması milyonlarca euro ceza ödeyecek