• 30 Kasım 2021

Dolar 11 TL’ye dayandı

Tüm gözler Merkez Bankası’nın (TCMB) bugün saat 14.00’te açıklayacağı faiz kararına çevrilirken, Dolar/TL kurundaki hareketlilik gece saatlerinde de sürdü. Dolar kuru, yeni bir rekor daha kırarak saat 02.10 sıralarında 10.96 lirayı gördü. Euro ise 12.41’e yükseldi.

Dolar/TL, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın faiz açıklamalarıyla çarşamba gününü yüzde 3 civarında yükselişle kapatırken Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın faiz kararı öncesinde sabah saatlerinde dolar 10,96’yı görerek rekor tazeledi.

Türk Lirası hafta başından bu yana dolar karşısında yüzde 8’e yakın değer kaybederek dolar karşısında en fazla değer kaybeden gelişen ülke para birimi oldu. İkinci sırada ise yüzde 3 düşüşle Şili pesosu geliyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dünkü grup toplantısında “Faiz sebeptir, enflasyon neticedir” şeklindeki söylemini yineleyerek “Ben bu görevde olduğum sürece faizle mücadelemi sonuna kadar sürdüreceğim. Enflasyonla mücadelemi sonuna kadar sürdüreceğim” ifadelerini kullanmıştı.  

Merkez Bankası, eylül ayından beri toplamda 300 baz puan faiz indirimine giderken faiz indirimlerine devam etmesinin beklenmesi, Dolar/TL kurunda da yükselişin sürmesine neden oluyor.

ÖNCEKİNİ OKU

AKP kulisleri: Erdoğan Elvan’a kızdı, çok sürmez görevden azli gelir

SONRAKİNİ OKU

Gram altın 658, çeyrek altın 1077 TL ile tarihi zirvesini gördü