• 18 Mayıs 2022

Diyarbakır Barosu’ndan “insan hakları” araştırması: Hak ihlalini en çok devlet, erkekler ve mahkemeler yapıyor

Diyarbakır Barosu ve Rawest Araştırma’nın yürüttüğü çalışma, şehirde insan hakları algısını ortaya koydu. Katılımcılar en çok hak ihlali yapan grupları, devlet, erkekler ve mahkemeler olarak sıraladı.

Diyarbakır İnsan Hakları Algısı Araştırması kapsamında katılımcılara “Sizce Türkiye’de insan hakları en çok ihlal edilen grup hangileridir?” sorusu yöneltildi. Soruya sırasıyla kadınlar, Kürtler, çocuklar, yoksullar ve işsizler yanıtları verildi.

“Peki, en çok insan hakları ihlali yapanlar sizce kimler?” sorusuna da katılımcılar sırasıyla, devlet, erkekler, mahkeme, polis ve medya yanıtlarını verdi.

Araştırmaya katılanların yüzde 67.2’si anadilde eğitim alamamanın insan hakları ihlali olduğunu ifade ederken, yüzde 55’i de “Kamu personeli alımında güvenlik soruşturması hak ihlalidir” görüşünü dile getirdi. “Kürdistan” ifadesini kullananların tutuklanmasını insan hakları ihlali olarak görenlerin oranı yüzde 70’i aşarken, katılımcıların yarısından fazlası OHAL döneminde KHK’larla kamudan yapılan ihraçları hak ihlali olarak gördüğünü söyledi.

Raporun tamamına ulaşmak için tıklayın

ÖNCEKİNİ OKU

Kılıçdaroğlu: Sandık geldiği andan itibaren döviz düşer

SONRAKİNİ OKU

Üniversite öğrencisine “Hoçça ğalın ben gidiyom” soruşturması