• 27 Mayıs 2022

DİSK, Kartal’da ‘geçinemiyoruz’ mitingi düzenleyecek

Asgari ücretin en az 5 bin 200 net olarak belirlenmesi talebiyle miting düzenleyeceklerini belirten DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, “Geçinemeyenleri Kartal Meydanı’na çağırıyoruz” dedi. 

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), 12 Aralık’ta Kartal Meydanı’nda “İstanbul ses veriyor, artık yeter geçinemiyoruz” şiarıyla miting düzenleyecek.

Mitingin hazırlıklarını sürdüren DİSK,  sendika genel merkez binasında basın toplantısı düzenledi. Toplantıya DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, sendika yöneticileri ve üyeleri katıldı. Toplantının yapıldığı salon, miting afişleriyle süslendi.  

Açıklamada konuşan DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, özellikle son süreçte dövizin artmasıyla birlikte alım gücünün düştüğünü ve insanların borçlanarak yaşamını devam ettirmek zorunda kaldığını ifade etti. Türkiye’de büyük bir ekonomik krizin var olduğunu söyleyen Çerkezoğlu, bu süreçte yurttaşların borçlarla ayakta durduğunu ifade etti.  

GEÇİNMEK İSTİYORUZ 

Asgari ücret görüşmelerine değinen Çerkezoğlu, “Toplumun geçinemediği böylesi bir dönemde hala asgari ücret açlık sınırının altında. Bizler asgari ücret mücadelesi vermeye devam ediyoruz. 1 Ekim’den bu yana başlattığımız ‘geçinmek istiyoruz’ sürecini asgari ücret mücadelesiyle bütünleştirdik. Bütün Türkiye’de alanlara çıkarak bu isteğimizi ve talebimizi duyurduk. İnsanca yaşam için bir asgari ücretin belirlenmesi açısından mitingler düzenleyeceğiz” dedi.  

‘EMEKÇİLER PAYINI ALSIN’ 

Geçim derdinin milyonların gündemi olduğunu vurgulayan Çerkezoğlu, böylesi bir süreçte asgari ücretin sembolik ücret olmaktan çıkıp, ortalama ücret haline geldiğini belirtti. Çerkezoğlu, “DİSK olarak Asgari Ücret Tespit Komisyonu masasında olmamıza rağmen alanlardan, meydanlardan verdiğimiz mücadeleyle, açıkladığımız raporlarla ve bilimsel verilerle talebimizi oluşturduğumuz asgari ücret mücadelesiyle bu sürecin bir parçasıyız. Ülkeyi yönetenler ‘büyüdük’ açıklamalarında bulunuyor ama bu büyümeden emekçiler payını almadı. Biz çalışıyoruz, biz üretiyoruz. Türkiye büyüdüyse emekçiler sayesinde büyüdü, payımızı istiyoruz. Biz emekçilerin payını almasını istiyoruz” diye belirtti. 

GEÇİNEMEYENLERE ÇAĞRI 

Asgari ücretin en az net 5 bin 200 olması gerektiğini belirten Çerkezoğlu, “İşçinin ailesiyle birlikte geçinebiliyor olmasını istiyoruz. Bu çerçevede asgari ücretin en az 5 bin 200 net olması için bütün geçinemeyenleri Kartal Meydanı’na çağırıyoruz.  Emeğimizi ve memleketi savunmak için omuz omuza. Örgütlü olduğumuz bütün fabrikalarda bu iradeyle işçilerin nefesini Kartal Meydanı’na taşıyacağız. Tüm emek dostlarını Kartal Meydanı’na çağırıyoruz” diye belirtti.

ÖNCEKİNİ OKU

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, İstanbul’daki fiyat artışlarını açıkladı

SONRAKİNİ OKU

TL’nin reel değeri tarihin en düşük seviyesinde