• 21 Mayıs 2022

GÜNCELLENİYOR | Deniz Poyraz Davası: “Bu adam katil!”

HDP il binasına silahlı saldırı düzenleyerek Deniz Poyraz’ı katleden Onur Gencer hakkında açılan davanın ilk duruşması başladı. Sanık Onur Gencer’in hazır bulunduğu duruşmaya yetki belgesi sunmayan avukatlar alınmayacağı belirtildi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İzmir İl binasına 17 Haziran’da silahlı saldırı düzenleyerek Deniz Poyraz’ı katleden Onur Gencer hakkında açılan davanın ilk duruşması İzmir 6’ncı Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülmeye başlandı.

Duruşma salonuna katil Onur Gencer, getirildi.  Duruşmada Deniz Poyraz’ın ailesi, avukatları hazır bulundu. Bayraklı Adliyesi içerisindeki konferans salonunda gerçekleşen davaya katılmak için 500’den fazla avukat gelirken, avukatların ve izleyicilerin bir kısmı duruşma salonuna alınmadı.

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, HDP milletvekilleri, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca, CHP milletvekilleri, Türkiye İşçi Partisi (TİP) milletvekilleri, Danimarka Parlamentosu’ndan milletvekilleri Lars Aslan Rasmussen, Soren Sondergaard, 29 ilin baro başkanlarının yanı sıra siyasi parti temsilcileri de duruşmayı izliyor. 

Duruşma salonunda “güvenlik” gerekçesiyle bulundurulan polisler, duruşmaya katılan kişileri video kaydına alması üzerine gerginlik yaşandı. Avukatların müdahalesi sonrası çekilen video sildirildi.

Duruşmayı izlemek isteyen kurum temsilcileri ve yurttaşların bir kısmı duruşma salonuna alınmadı. Polisler, kurumlardan sadece iki tane temsilci alabileceklerini, yetki belgesi sunmayan avukatların ise duruşma salonuna giremeyeceğini söyledi.

Deniz Poyraz’ın katili Onur Gencer’in yanındaki iki jandarma ile gülüşerek sohbet etmesi salonda tepki ile karşılandı.

İzmir 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nde başlaması beklenen duruşma, katılımın çok yüksek olmasından kaynaklı adliyenin konferans salonuna alındı. Yüzlerce avukat dosyaya yetki belgesi sundu.

KATİL GENCER SALONDA 

Kimlik tespiti ile başlayan duruşmada, katil Onur Gencer, salonda hazır bulundu. Katil Gencer, “tasarlayarak kasten öldürme”, “işyeri dokunulmazlığını ihlal etme” ve “siyasi partiler veya meslek kuruluşlarının kullanımında olan bina, tesis veya eşyaya zarar verme” suçlarından ağırlaştırılmış müebbet ve 7 yıla kadar hapis cezasıyla yargılanıyor. 

POLİS SALONU KAYDA ALMAK İSTEDİ  

Kimlik tespitinin yapıldığı sırada, bir polisin salondaki kişileri videoya kaydetmesi avukatların tepkisine neden oldu. Avukatların tepkisi üzerine çekilen video silindi.  

ARBEDE ÇIKTI 

Kimlik tespiti devam ettiği sırada, katil Gencer tuvalete gitmek için jandarma eşliğinde salondan çıkarıldı. Gencer, müştekileri oturduğu kısmın önünden çıkarıldığı sırada gülmesi ve sözlü olarak sataşması üzerine salondakiler “Neden bu kadar rahatsın katil” diyerek tepki gösterdi. Bunun üzerine arbede yaşandı. Salondakiler hep bir ağızdan, “Katiller halka hesap verecek” sloganı attı 

HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, ailenin sanıkla çok yakın oturtulması ve dışarıya çıkarken ailenin önünden geçirilmesine tepki gösterdi. Salondakilerin tepkisi üzerine yaşananlar tutanağa geçirildi ve mahkeme başkanı sanığın giriş çıkışlarının başka bir kapıdan yapılmasını sağlayacaklarını belirtti.  

PERVİN BULDAN’DAN MAHKEME HEYETİNE TEPKİ: BU ADAM KATİL!

Duruşmada mahkeme heyetinin taraflı tutumu dikkat çekerken, HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan “Bu adam katildir, Minbiç’te eğitildi” ifadeleriyle mahkeme heyetine tepki gösterdi.

‘POYRAZ SORUŞTURMASI ETKİN YÜRÜTÜLSEYDİ SANIK KÜRSÜSÜNDE TEK KİŞİ OLMAZDI’

Avukat Türkan Arslan, Deniz Poyraz’ın öldürülmesine ilişkin nitelikli bir soruşturma yürütülmemesi nedeniyle katilin sanık kürsüsünde tek oturduğunu, etkili bir soruşturma yürütülseydi katliamın arkasındaki kişilerin de sanık kürsüsünde olacağını ifade etti. Usul açısından eksik olduğunu belirttiği iddianameyi iade etmesi gerekirken kabul eden heyetten soruşturmanın derinleştirilmesi yönünde talepte bulundu. HDP Bahçelievler İlçe binasına dün yapılan saldırıya işaret ederek bu saldırının yargı organlarının görevlerini ihmali anlamına geldiğini kaydetti. “Eğer süreç hukuka uygun olarak işletilseydi bu ve benzeri saldırılar gerçekleşmeyecekti” ifadelerini kullandı.

ÖNCEKİNİ OKU

Türk Lirası’nda kayıp yüzde 5’i aştı: Dolar/TL 12,40’ın üzerini gördü

SONRAKİNİ OKU

‘Bir milyar dolar bozduruldu’ demişti: Suç duyurusunda bulunuldu

One Comment

  • 1challenge

Comments are closed.