• 29 Haziran 2022

Demirtaş’ın avukatı Demir’den Uçum’a: Argümanınızı AİHM ya da Bakanlar Komitesine de bu şekilde sunsanıza

Avrupa Konseyi’nin Demirtaş ve Kavala kararlarına dair ” Kanunlarımızı uygulamayalım mı diyorsunuz?” diyen Mehmet Uçum’a yanıt veren Selahattin Demirtaş’ın avukatı Ramazan Demir, “Bu dediğinize o kadar inanıyorsanız burada içinizi dökeceğinize bu muhteşem argümanınızı AİHM savunmalarınıza ya da Bakanlar Komitesine de bu şekilde sunsanıza. Sadece burada okuyoruz çünkü” ifadelerini kullandı.

Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi, 29 Kasım-2 Aralık toplantıları sırasında Türkiye’nin ihlallerini de gündemine aldı. Komite aldığı kararda iş insanı Osman Kavala’nın durumuna ilişkin Türkiye’ye karşı “ihlal süreci” başlattı. Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi, Kavala konusunda Türkiye’ye 19 Ocak’a kadar görüşlerini sunması için süre verdi.

Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi, Selahattin Demirtaş’ın derhal serbest bırakılmasını ve AYM’nin AİHM kararı doğrultusunda başvuruları karar bağlamasını istedi. 

Avrupa Konseyi’nin kararının ardından Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Cumhurbaşkanlığı Hukuk Politikaları Kurulu Başkanvekili Mehmet Uçum, Twitter hesabından açıklamalarda bulundu.

Uçum, Twitter hesabından şu değerlendirmeyi yaptı:

“Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi’nin Türkiye aleyhine başlattığı sürecin hukukla ilgisi olmadığı açıktır,siyasidir. AİHM kararları usul açısından bağlayıcı esas açısından ise bağlayıcı değildir. Ulusal yargı yerleri esas yönünden ihlale uygun karar verip vermemekte bağımsızdır. Türkiye yargısı AİHS’e göre usulden bağlayıcı AİHM ihlal kararları sebebiyle ele aldığı dosyalarda esas hakkında karar yetkisine sahiptir. Buna rağmen siyasi bir komitenin siyasi bir kararla Türkiye’ye tehdit savurması asla kabul edilemez, bu tavrı şiddetle kınıyor ve reddediyoruz.”

Uçum yaptığı ikinci paylaşımda ise “AİHM ihlal kararlarında yargılamanın yenilenmesi halinde Mahkemeler; cezada önceki hükmü onaylar veya hükmün iptali ile dava hakkında yeniden hüküm verir (CMK 323). Hukukta verilmiş olan karar onanır veya kısmen yahut tamamen değiştirilir (HMK 380). Hani esastan bağlayıcılık? AİHM, Anayasa Mahkemesi’nin siyasi parti kapatma veya Yüce Divan sıfatıyla verdiği bir kararda ihlal verdiğinde bunlar ise usulden de esastan da bağlayıcı değildir. Usul ve esasa ilişkin tüm yetki Anayasa Mahkemesindedir(AYM Kanunu m. 67). Kanunlarımızı uygulamayalım mı diyorsunuz?” ifadelerini kullandı.

ALTIPARMAK’TAN CEVAP

Uçum’un paylaşımlarına hukukçu Kerem Altıparmak sosyal medya hesabından yanıt verdi.

Altıparmak, Uçum’un paylaşımı alıntılayarak şu ifadeleri kullandı:

“”Sorumlu Devlet, bu bölüme göre kendisini bağlayan yükümlülüklerine dair bir noksanlığı haklı çıkarmak için, iç hukukunun hükümlerinden yararlanamaz”. Uluslararası hukukun teamül kurallarını kodifiye eden Devlet Sorumluluğu Taslak Maddelerinin 32. maddesi.

Eğer Uçum’un iddia ettiği gibi aksi mümkün olsaydı çok taraflı sözleşmelerin hiçbir anlamı olmazdı. Devletler sözleşmelere taraf olup, ihlal etmek için de kendi iç hukuklarını bahane ederlerdi. Bu nedenle öyle saçma şey olmaz, AİHM kararları esastan da usulden de bağlayıcıdır.

Bu kararlara uymayan devlet Sözleşmeye aykırı davranmış olur. İç hukuktaki AY 90. madde de bunun için var. Eğer AİHM kararına aksi yönde sonuç almanıza neden olacak bir ulusal hukuk kuralı varsa, o kuralı uygulayamazsınız, uygularsanız bu AY 90 uyarınca iç hukuku da ihlal eder.

Sorun o halde şudur: Bir hukuk devletinin varlık emaresi olan ahde vefa ilkesine uyacak ve sözünüze uyacak mısınız, uymayacak mısınız? Uymayacaksanız bu uluslararası hukuk açısından kabadayılıktır. Kabadayılığın da hukukta yeri yoktur, hukuk kurallarıyla açıklanamaz.”

DEMİRTAŞ’IN AVUKATINDAN YANIT

Selahattin Demirtaş’ın avukatı Ramazan Demir de Uçum’a şu yanıtı verdi:

“Bu dediğinize o kadar inanıyorsanız burada içinizi dökeceğinize bu muhteşem argümanınızı AİHM savunmalarınıza ya da Bakanlar Komitesine de bu şekilde sunsanıza. Sadece burada okuyoruz çünkü. Demirtaş ve Kavala dosyaları hariç, AİHM’in verdiği ihlal kararları sonrası, ilgili mahkemeler ihlal gerekçeleri ışığında çoğunlukla duruşma bile açmadan esastan inceleme yaparak beraat kararları veriyor. Bunu kendisi de biliyor elbet ama gerçeği bu şekilde bükmek bu günlerin payesi.”

ÖNCEKİNİ OKU

Aslıhan Gürbüz isyan etti: Bana ulaşmaya çalışan bir hıyar var!

SONRAKİNİ OKU

Cumhurbaşkanı Erdoğan 2030 Engelsiz Vizyon Belgesi’nin ayrıntılarını açıkladı