• 18 Mayıs 2022

Cumhuriyet gazetesi, işten çıkardığı 8 gazetecinin iş akdinin feshi kararını durdurdu

Cumhuriyet gazetesinin Türkiye Gazeteciler Sendikası ile 18 yıl sonra yaptığı toplu sözleşmenin ardından, 29 Kasım’da işten çıkarılan 8 sendikalı gazetecinin iş akdinin feshi kararını durdurdu.

Cumhuriyet gazetesinin Türkiye Gazeteciler Sendikası ile 18 yıl sonra yaptığı toplu sözleşmenin ardından 29 Kasım günü 8 sendikalı gazeteciyi işten çıkardı. Gazetecilere destek veren gazetenin genel yayın yönetmeni de görevden alındıktan sonra istifa etti.

Gazete yönetimi, gazetenin eski spor haberleri müdürü olan Arif Kızılyalın’ı gazetenin genel yayın yönetmenliğine gitermişti.

Gazete yönetimi aldığı başka bir kararla, işten çıkardığı 8 gazeteciyi işe geri aldı. Gazete, sekiz gazetecinin iş akdinin feshi kararını durdurdu.

Gazeteden yapılan açıklamada şöyle denildi:

“Arkadaşlarımız gazetemizde çalışmalarına devam edebileceklerdir. İş barışının sağlanması en önemli konudur. Bu karardan sonra, gereksiz söylemler, konu üzerine yazılar, mesaj göndermeler, dedikodular ve iş barışını bozacak toplantılara son verilmesi gerekmektedir.

Çalışanlarımızın kendi işlerine odaklanmaları kesin bir ön koşuldur.

Cumhuriyet gazetesinde iç barışı bozacak hareketlere kesin olarak ödün verilmeyeceğinin bilinmesi gereklidir.

YÖNETİM

Görevden alındıktan sonra gazeteden istifa eden eski genel yayın yönetmeni Aykut Küçükkaya ise gazeteye geri dönmeyecek.

Gazetenin işine son verdiği gazetecilerin isimleri şunlardı:

Olcay Büyüktaş Akça (Yazı İşleri Müdürü), Sami Gürel (Spor Müdürü), Rüya Özkalkan (Düzeltme Servisi Şefi), Hilal Köse (Cumhuriyet Pazar Sorumlusu), Tuğba Özer (Muhabir), Ece Piroğlu (Muhabir), Vedat Arık (Foto Muhabiri), Mahmut Gündüz (Arşiv)

ÖNCEKİNİ OKU

Omicron’u tespit eden doktor ‘olağan dışı’ semptomu açıkladı

SONRAKİNİ OKU

Erdoğan’a sorulacak sorular basın toplantısından önce sızdı