• 14 Nisan 2021

Covid-19 salgını insanların seyahat etme alışkanlıklarını nasıl değiştirecek?


Hayallerinizin seyahati için havaalanına geldiniz. Uçağa binmeden önce birkaç sağlık kontrolü noktasından geçeceksiniz. İlk etapta bir robot, ateşinizi uzaktan ölçen kırmızı bir lazer ışınıyla sizi karşılayacak.

Hasta olmayan ancak başkalarına bulaştırabilen asemptomatik taşıyıcıları tespit etmek icin dizayn edilmiş, içinde küçük bir çip ile alkolmetre kapsülüne benzer bir üfleme cihazına üfüreceksiniz. Toplam yarım saat bekleyişten sonra cihaz yeşil yanarsa, gümrüğe devam edebileceksiniz. Kırmızı yanarsa, uçağa binişiniz reddedilip karantinaya alınabilirsiniz.

Bu teknolojiler bilim kurgu gibi gelebilir, ama söylediklerimiz çok yakınımızda. Uzak kızılötesi termometreler, havaalanlarında ya da restoranlarda ateşleri tespit etmek için zaten kullanılmakta. Ateş kontrolü yardımcı olsa da, yolcuların başka nedenlerden dolayı ateşi olabilir veya kendileri semptomlar göstermeden Covid-19 taşıyabilir. Bu yüzden üfleme cihazıyla kişide virüs olup olmadığı kesin olarak ortaya çıkacak.

Uçaklarda koridorlara, masalara ve koltuklara yerleştirilecek mikrop öldürücü UVC makinası, Covid-19 dahil bütün mikropların DNA’sını bozup etkisiz hale getirecek. Bu cihaz sadece uçaklarda değil, bütün seyahat araçlarında ve otellerde kullanılacak.

2021-2022’de seyahat etmek biraz hantal bir süreç olacak, ama her zamankinden daha temiz ve güvenli olacaktır. Ne kadar rahatsız ederse etsin, bu “yeni normal” i anlamalı ve Covid-19’a meydan okumalıyız.


amors

amors

Öncekini oku

Interval Antremanı Sistemi’nin 5 yararı

Sonrakini oku

Maskesiz sokağa çıkmanın yasaklandığı iller hangileri, ihlalin cezası ne kadar?