• 16 Mayıs 2022

CNN Türk’ten skandal! Sanatçı Ferhat Tunç’tan ‘PKK’lı öldürüldü’ isyanı

Sanatçı Ferhat Tunç, öldürüldüğü açıklanan PKK’li Ferhat Tunç’a ilişkin haberlerde kendi fotoğrafının kullanıldığını belirterek, konuyu yargıya taşıyacağını açıkladı.

İçişleri Bakanlığı, PKK’nin Gap-Rıha eyalet sorumlusu ‘Rubar’ kod adlı Ferhat Tunç, Şanlıurfa’da Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanlığı’nın koordinesinde gerçekleştirilen operasyonla öldürüldüğünü açıkladı.

Sanatçı Ferhat Tunç ise sosyal medya hesabından PKK’lı Tunç’un ölümüne ilişkin haberlerde kendi fotoğrafının kullanıldığı belirterek, tepki gösterdi. CNN Türk’e ait olduğunu iddia ettiği bir haberi alıntılayan Tunç, konuyu yargıya taşıyacağını açıkladı.

“KİŞİLİK HAKLARIMA SALDIRI”

Tunç, şunları yazdı: “İçişleri Bakanlığı, PKK’li Ferhat Tunç adlı bir gencin yaşamını yitirdiğini iddia etti. İktidar güdümündeki medya ise haberi benim fotoğrafımı kullanarak, iktidar yanlıları da hesabımı etiketleyerek servis etti. Ölümü her türlü kirli çıkar ve algıları için kullananları kınıyorum. Avukatım konuyla ilgili açıklama yapacak ve kişilik haklarıma dönük bu saldırıyı yargıya taşıyacak. Kandan ve ölümden beslenenlerden çok yakında kurtulmak umuduyla.”

AVUKATI HOPİKOĞLU’NDAN AÇIKLAMA: HEDEF HALİNE GETİRİLİYOR

Konuya ilişkin Ferhat Tunç’un avukatı Fatma Hopikoğlu tarafından da yazılı açıklama yapıldı. Hopikoğlu yaptığı açıklamada, müvekkili Tunç’un toplumda hedef haline getirilmeye çalışıldığını ve bilinçli bir şekilde yaşama hakkının tehlikeye sokulduğunu belirtti.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“17.12.2021 tarihinde İçişleri Bakanlığı tarafından yapıldığı bildirilen operasyonda Ferhat Tunç isimli kişinin öldürüldüğü söylenmiştir. Öldürüldüğü söylenen kişi ile ilgili bazı basın ve yayın organlarında ve bazı sosyal medya hesaplarında sanatçı olan müvekkilim Ferhat Tunç’ a ait fotoğraf kullanılmak suretiyle paylaşım yapılmıştır. Müvekkilim Ferhat Tunç kamuoyunca bilenen ve tanınan bir sanatçı olup öldürüldüğü bildirilen kişi ile isim benzerliği dışında herhangi bir bağı bulunmamaktadır. Bazı basın mensupları ve yayın organları söz konusu haberi müvekkilimin fotoğrafını kullanarak topluma bildirmiş ve müvekkilimi toplumda hedef haline getirmiştir. Basın etik ve ahlak ilkeleri gereğince haber yapılmadan önce gerekli özen ve araştırma yapılmaksızın bu şekilde haber yayınlanması Basın Kanunu ve Ceza Kanununları bakımından hukuka aykırılık teşkil etmektedir. CNN TÜRK’ün “PKK’NIN ÜST DÜZEY KADROSUNA BÜYÜK DARBE” başlığı ile müvekkil Ferhat Tunç’ un fotoğrafının kullanılarak paylaşılması müvekkili toplumda hedef haline getirilmeye çalışılmış ve bilinçli bir şekilde yaşama hakkını tehlikeye sokmaktadır. Yapılan haber ve sosyal medya paylaşımlarını kınıyor, bu haber ve paylaşımlara ilişkin yasal yollara başvurulacağını basının ve kamuoyunun bilgisine sunuyoruz.”

ÖNCEKİNİ OKU

Meteoroloji açıkladı: Kar ne zaman geliyor?

SONRAKİNİ OKU

Araştırma: Viagra kullananların Alzheimer olma ihtimali yüzde 69 daha düşük