• 18 Mayıs 2022

Canlı yayında açıkladı! Kemal Kılıçdaroğlu Cumhurbaşkanı adayı olacak mı?

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Cumhurbaşkanı olmak istiyor musunuz” sorusuna “İttifak kabul ederse bundan onur duyarım. Bu konu hiç konuşulmadı. Bireysel olarak karar vermek doğru değil” dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Haber Global’de Candaş Tolga Işık’ın programına katıldı.

Haber Global ekranlarında yayınlanan Candaş Tolga Işık ile Az Önce Konuştum programının bu haftaki konuğu CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu oldu.

Kılıçdaroğlu, gündeme dair ve hakkında yapılan eleştiriler üzerine çarpıcı açıklamalarda bulundu. 

ADAYLIK AÇIKLAMASI

“Cumhurbaşkanı olmak istiyor musunuz” sorusuna “İtifak kabul ederse bundan onur duyarım. Bu konu hiç konuşulmadı. Bireysel olarak karar vermek doğru değil” dedi.

Kemal Kılıçdaroğlu’nun açıklaması şu şekilde: 

  • İttifak kabul ederse Cumhurbaşkanı adayı olmamda bir sorun yok. İttifak liderleri bu konu hakkında hiç konuşmadık. Eğer ki ittifak kabul ederse Cumhurbaşkanı adayı olmaktan gurur duyarım. Bir araya gelip oturup karar vermemiz lazım. Biz demokrasiyi savunuyoruz. Karşı tarafta otoriter sistem var. 

AKŞENER AÇIKLAMASI

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener hakkında açıklama yapan Kılıçdaroğlu, “Akşener, Başbakanlığa yakışır” ifadelerini kullandı.

  • İttifakın kendi içindeki özel görüşmeleri kamuoyu ile paylaşmak kolay değil. Akşener, Başbakanlığa yakışır. Deneyimi vardır. Bakanlık da yapmıştır. Yetkilerin bir kişide toplanması asla ve asla doğru değildir. Evde eşimizle, çocuklarımızla bir karar alırken konuşuruz. Köyde muhtar ve ihtiyar meclisi var. biz koskoca devleti bir kişiye teslim ettik. Temel ve köklü bir krizimiz var aslında. Devletin bütün kurumlarda ciddi çürümeler. Parlamenter sistemin güçlenmesi lazım. Şu anda milletvekilleri ne yapıyor? Bir soru önergesi veriyorsunuz, Bakan soru sordunuz diye sizi mahkemeye veriyor veya hiç cevap vermiyor.

‘HELALLEŞME’ AÇIKLAMASI

“En çok başörtülü kızlarla helalleşmek isteriz” diyen Kılıçdaroğlu “En sıcak olaydır. Düzgün ahlaklı insanlarla helalleşmek isterim. Kusurları iyi niyetle uyaran kişilerle helalleşmek isterim. Benim hatamı bana söyleyen kişilerle helalleşmek isterim” dedi.

“İLK ADIMIM…”

Kılıçdaroğlu, programda başa gelince atacağı ilk adımı açıkladı. Kılıçdaroğlu, Bülent Ecevit tarafından kurulan konomik Sosyal Konseyi’ni toplayacağını söyledi

Kılıçdaroğlu’nun ifadelerin şu şekilde:

  • Başa gelince ilk adımım Ekonomik Sosyal Konseyi toplarım. Bülent Ecevit kurdu. Anayasal kurum haline geldi. En son 2009’da toplandı. Ekonomik toplumsal tarafların liderleri üyeleridir. Onlara, ‘Buyurun sorunlarınızı anlatın’ derdim. Eskiden 3 ayda bir toplanırdı. Kanun kalktı. Anayasada var ama fiilen yok. Erdoğan Fiyat İstikrar Komitesi kurdu. Merkez Bankasının görevini başka bir kuruma teslim edebilir misiniz? Fiyatı indirecek ve fiyatları koruma altına alacak olan kim? Üreticiyi, stokçuyu suçlayacaklar. Ekonomik Sosyal Konsey’de önce bir anlaşacağız. Faiz yükseltilmeli mi, düşürülmeli mi? Merkez Bankasına görev verirsiniz ve o gerekeni yapar. En son Erdoğan, ‘nas var’ dedi.
  • Siz ekonominin ne demek olduğunu bilmiyorsunuz demektir. Siyasi partiler devlet değildir. rüşvet alan hırsızlık yolsuzluk yapanları devletin içinden temizleyeceğiz. Bu devlet sıradan bir devlet değildir. Bizi dünyada da rezil ettiler. Rüşvet alan birisi arabasında Türk bayrağı taşıyor ve siz onu bizi temsil etmesi için yurt dışına gönderiyorsunuz. Ne diyecekler? Bu anlayış devleti çürütür. En kolay şey devleti yürütmektir. Herkesin görevi tanımlanmıştır.

ÖNCEKİNİ OKU

Kemal Kılıçdaroğlu ilk yapacağı icraatı açıkladı

SONRAKİNİ OKU

KYK burs ve kredi sonuçları açıklandı

One Comment

  • 3terrier

Comments are closed.