• 18 Mayıs 2022

Boğaziçi Üniversitesi’nde Feyzi Erçin ve Can Candan’ın sunumlarına izin verilmedi

Boğaziçi Üniversitesi Rektörü olarak 21 Ağustos’ta atanan Mehmet Naci İnci, 3 Aralık günü yapılması planlanan “Duvarlar ve Sınırlar: Göç, Kırılganlık ve Sanat Üzerine” başlıklı akademik etkinliğe davetlileri gerekçesiyle müdahale etti.

Boğaziçi Üniversitesi’ndeki derslerine son verilen Feyzi Erçin ve Can Candan’ın etkinlikte yer almaması istendi. 

Rektörlüğün yanıtında, “Konferans programınızda bulunan Feyzi Erçin ve Can Candan’ın sunumları, kendilerinin yerleşkeye giriş izinlerinin bulunmaması nedeniyle Rektörlük tarafından uygun bulunmamıştır. Konferansın diğer bölümleri için uygunluk onayı alınmış ve salon kullanımınıza tahsis edilmiştir” ifadeleri kullanıldı.

Rektörlüğün müdahalesinin sansür olduğunu belirten akademisyen ve öğrenciler sosyal medyada “#BoğaziçindeSansür” etiketi kampanya başlattı.

FEYZİ ERÇİN: DÜŞMAN HUKUKU UYGULANIYOR

Twitter hesabından paylaşım yapan Feyzi Erçin, “4 kişi ellerindeki tüm yetkiyi, hukuksuzca, bir kamu üniversitesini mahvetmek için harcıyor, seçtikleri muhaliflere düşman hukuku uyguluyor. Sadece Can Candan ve benim Boğaziçi Üniversitesi’ne girmemiz yasaklandı. Bunun için gerekçe göstermeden talimat veriyorlar. Bu (ve tüm KHK mağdurlarına) sessiz kalan herkes bu suçlara ortak oluyor. Kayyumun yaptığının hukuksuz olması ve dava açıp kazanacak olmamdan daha önemlisi, hak ihlallerini yapamayacağı bir kampüs ortamının yaratılamaması! Üstelik biliyoruz ne kadar korktuğunu” dedi.

CAN CANDAN: BELGESELİM İLK KEZ BOĞAZİÇİ’NDE SANSÜRLENDİ

Can Candan da “Sevgili Feyzi Erçin ve benim yıllardır emek verdiğimiz üniversitemize girişimize izin yokmuş! Böylece daha önce defalarca Boğaziçi Üniversitesi’nde gösterilen ve hâlâ birçok derste kullanılan #DuvarlarMauernWalls belgeselim ve konuşmam ilk defa #BogaziçindeSansür’lendi!” paylaşımını yaptı.

Karara tepki gösteren Prof. Dr. Cem Say da “Boğaziçi’nde uluslararası alan sıralamasında Dünya’da ilk 300, Türkiye’de de 1. sırada olan bölümlerimizin düzenleyeceği ve Nermin Abadan Unat’ın açılış konuşmasını yapacağı panel, rektörlüğün iki hocamıza kampüse giriş yasağı koyması nedeniyle yapılamıyor” ifadelerini kullandı.

ÖNCEKİNİ OKU

Erdoğan’dan Kılıçdaroğlu videosu

SONRAKİNİ OKU

Kıyıköy Belediye Başkanı Sevinç, rüşvet suçlamasıyla tutuklandı