• 16 Mayıs 2022

AYM’den Muharrem bebek için ‘kabul edilemez’ kararı

Anayasa Mahkemesi, Van’ın Gürpınar ilçesine bağlı Çalık mezrasında yolların kardan kapalı olması nedeniyle zamanında hastaneye götürülemediği için yaşamını yitiren Muharrem bebeğin ailesinin başvurusunu “kabul edilemez” buldu.

AMORSNEWS / ÖZEL

Van’ın Gürpınar ilçesine bağlı, daha önce köy statüsünde olan Yalınca Mahallesi Çalık mezrasında, 1 Şubat 2014 gecesi yolların kardan kapalı olması nedeniyle zamanında hastaneye götürülemeyen Taş ailesinin çocukları Muharrem yaşamını yitirdi. Muharrem bebekin ailesinin Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) yaptığı başvuru “kabul edilemez” bulundu. AYM, gerekçeli kararını önümüzdeki günlerde açıklayacak.

Muharrem bebeğin ailesinin avukatları aracılığı ile, acil sağlık hizmetlerinin sağlanamaması ve bu olay hakkında yürütülen ceza soruşturmasının “etkisizliği” nedeniyle “yaşam hakkı”nın ihlal edildiğini ileri sürdü. Kamu makamlarının cesedin gömüleceği yere nakli için araç temin etmemesi sebebiyle cesedin çuval içinde taşınmasının yarattığı travma nedeniyle de “kişinin maddi ve manevi varlığının korunması hakkı”nın ihlal edildiği ileri sürmüştü.

Otopsi işlemlerini yapmak ve suç duyurusunda bulunmak için, minik Muharrem’in cenazesini bir çuvala koyup sırtlarında taşıyan baba Abdulvahap Taş ve yakınları, yürüyerek 16 kilometre uzaklıktaki Yalınca’ya geldi. Daha sonra bir araca konulan cenaze, Yüzüncü Yıl üniversitesi Tıp Fakültesi Dursun Odabaşı Tıp Merkezi’nde otopsisi yapıldıktan sonra Van’daki Şabaniye Mezarlığı’nda toprağa verildi.

‘KOVUŞTURMAYA YER YOK’

Taş ailesi, çocuklarının ölümünden sorumlu tuttukları kurumlar hakkında şikayetçi olunca da soruşturma başlatıldı. Van Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın da müdahil olduğu soruşturma kapsamında Başsavcılık, ihmali olduğu öne sürülen 112 Acil Komuta Merkezi, jandarma ve dönemin Özel İdare çalışanları hakkında, ‘taksirle ölüme neden olmak’ ve ‘görevi kötüye kullanmak’ suçlarından soruşturma başlattı. Başlatılan bu şoruşturma tamamlandı. Müşteki ve dosyada ihmali bulunduğu öne sürülen kurumlardaki görevlilerin ifadeleri ile bilirkişi raporlarını alan Başsavcılık, şüpheliler hakkında ‘kovuşturmanın yapılmasına yer olmadığına’ karar verdi.

AİLENİN AVUKATI KARARA İTİRAZ ETTİ

Taş ailesinin avukatı Van Baro Başkanı Murat Timur, ‘kovuşturmanın yapılmasına yer olmadığı’ kararının kaldırılması talebiyle hazırladığı 8 sayfalık itiraz dilekçesini Van Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği’ne gönderilmek üzere Van Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderdi. Buradan da sonuç alamayan avukat Timur, Anayasa Mahkemesi’ne başvurmuştu.

ÖNCEKİNİ OKU

8 Mart yürüyüşü: Polisin engellemesine rağmen kadınlar Cihangir’de bir araya geldi

SONRAKİNİ OKU

Dokunulmazlığı kaldırılan HDP’li Güzel’e yakalama kararı