• 29 Ocak 2022

AYM’den CHP’nin “Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması Kanunu”nun iptali başvurusuna ret

Anayasa Mahkemesi (AYM) Genel Kurulu, CHP “Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması Kanunu”nun iptaline yönelik yaptığı başvuruya dair kararını açıkladı. AYM, oy birliği ile başvuruyu reddetti.

NE OLMUŞTU?

AKP’nin kamu görevlerine alınacaklar için güvenlik soruşturması ve arşiv araştırmasını içeren 16 maddelik kanun teklifi, AKP’lilerin katılmadığı oylamada muhalefetin oyları ile reddedilmişti. AKP, muhalefet milletvekillerinin oylarıyla reddedilen teklifi, Anayasa ve Meclis İçtüzüğü’nü yok sayarak bugün yeniden oylatma kararı almış, Meclis Başkanı Mustafa Şentop’un devreye girmesini istedi.

Meclis tarihinde ilk kez yaşandığı kaydedilen bu duruma, muhalefet sert tepki göstermişti. AKP iktidarının Meclise getirdiği ve muhalefet partilerinin milletvekillerinin oylarıyla reddedilen ancak yeniden görüşülen ‘Güvenlik Soruşturması’ kanunu TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi.

Kanun’a göre, Meclis tarafından reddedilen kanun teklifleri, ret tarihinden itibaren bir yıl geçmedikçe, aynı yasama dönemi içinde tekrar verilemiyor.

ÖNCEKİNİ OKU

Çetin Kaya: Kadıköy’de polis tarafından öldürülen set işçisinin ölümü hakkında neler biliniyor?

SONRAKİNİ OKU

Merkel, askeri törenle göreve veda etti