• 16 Mayıs 2022

Avukat Türkan Arslan Ağaç: Onur Gencer’in Kayseri ile bağı ne?

Deniz Poyraz’ın katili Gencer’in davanın Kayseri’ye taşınması için yaptığı başvuruyu yorumlayan Avukat Türkan Arslan Ağaç, “Davanın taşınması için hiçbir maddi dayanak yok. Ayrıca sanık konuşurken ağzından kan damlıyor. Aileyi ve vekilleri tehdit ediyor” dedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İzmir İl Örgütü’ne geçtiğimiz yıl 17 Haziran’da saldırı düzenleyen ve partili Deniz Poyraz’ı öldüren Onur Gencer, davanın İzmir’den Kayseri’ye alınması için başvuru yaptı.

29 Aralık’ta görülen ilk duruşmada Poyraz ailesine saldıran ve hakaretler eden Gencer, duruşmanın hemen ardından 2 Ocak’ta Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’na (CİMER) “can güvenliğinin olmadığı” ve “kamu güvenliğinin tehlikeye atıldığı” gerekçesiyle başvuruda bulundu.

24 Ocak’ta görülen duruşmanın ardından ise; Adalet Bakanlığı, İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı ve İzmir Valiliğinden “güvenlik zafiyet” olup olmadığına dair görüş bildirmelerini istedi. 

“Yargıya müdahale”

Saldırgan Onur Gencer’in talebini bianet’e yorumlayan davanın Avukatı Türkan Arslan Ağaç, Adalet Bakanlığının, CİMER’e yapılan başvurunun ardından harekete geçmesinin yargıya müdahale anlamına geldiğini söyledi. 

Avukat Arslan Ağaç, “davaların başka yerde yapılmasını düzenleyen” Ceza Muhakemesi Kanunu (CMK) madde 19 dikkat çekti ve davanın naklini gerektiren bir durumun söz konusu olmadığını söyledi:

“CMK madde 19’a göre; hakim veya mahkeme, hukuki veya fiili sebeplerle görevini yerine getiremeyecek halde bulunursa; davanın başka yerde bulunan aynı derecede bir mahkemeye nakline karar verebilir.  Kovuşturmanın görevli ve yetkili olan mahkemenin bulunduğu yerde yapılması kamu güvenliği için tehlikeli olursa, davanın naklini Adalet Bakanı Yargıtay’dan ister. Ve mahkeme, fiili sebepler veya güvenlik gerekçesiyle duruşmanın il sınırları içinde başka bir yerde yapılmasına karar verebilir. Davalar kanunda yer alan bu gerekçelerle taşınabilir ancak bizim davamızda bu durumların hiçbiri söz konusu değil.

“Sanık aileyi tehdit etti”

“İlk duruşma 13. Ağır Ceza Mahkemesinin salonunda yapıldı. Mahkeme heyetinin salona yabancı olması onlar açısından sorun oldu. Ayrıca sanık duruşmada  defalarca kez tüm uyarılarımıza rağmen aileyi ve HDP yöneticilerini tahrik ve tehdit edici davranışlarda bulundu. Aileye saldırmaya çalıştı. İkinci duruşmada yine benzer tavırları sergiledi. Aileyi ve HDP’li milletvekillerini tehdit etti. Olayı anlatırken ağzından kan damlıyordu.

“Her iki duruşmada da salon jandarma ve polis ile doluydu, 40’ı aşkın görevli vardı. İkinci duruşma 6. Ağır Ceza Mahkemesinin duruşma salonunda yapıldı. Salonun küçük olması nedeniyle avukatlar ve milletvekilleri salona giremezken, sandalyelerin yarısında saldırganı koruyan güvenlik güçleri oturdu.

“Sanık, başvuru dilekçesinde ‘can güvenliğinin olmadığını’ ve kamu güvenliğinin tehdit edildiğini’ söylüyor. Kamu güvenliğine tehdit olarak ise; adliye önünde davaya ilişkin bilgilendirme amaçlı yapılan yapılan açıklamaları gösteriyor. Bu açıklamalar ifade özgürlüğü kapsamında, bunlardan yola çıkarak kamu güvenliğinin tehdit edildiği söylenemez. Yani sanığın öne sürdüğü gerekçelerin hiçbir maddi dayanağı yok.”

“Kayseri’de ne bekliyor?”

Avukat Arslan Ağaç, davanın taşınmasını beklemediklerini belirtti ve ekledi: “İzmir Valiliği, ‘İzmir’de güvenliği sağlama kudretine sahip değilim’ demeyecektir ya da Başsavcılık adliyede güvenlik sorunu olduğunu söylemeyecektir. Davanın taşınmasını gerektirecek hiçbir gerekçe yokken taşınma kararı verilirse; bu da davayı kaçırmak anlamına gelir.

“Dava avukatları olarak soruşturma sürecinin fazlasıyla eksik kaldığını her fırsatta söyledik. Davanın taşınması kovuşturma sürecinin de eksikliklerle yürütüleceği anlamına gelir, saldırının arka planının ortaya çıkmasını engelleme amacı taşır.

“Ayrıca neden Kayseri, bu kişinin Kayseri ile bağı nedir? Sanık tarafından tehdit edilen Poyraz Ailesini ve HDP’li milletvekillerini Kayseri’de ne bekliyor veya kim koruyacak?

“Daha da önemlisi öncesinde hiçbir suç kaydı bulunmayan bir sanık, birkaç aylık tutukluluk sürecinde, davanın taşınabileceğini nereden öğreniyor? Bu başvuruyu yapması için birilerinin yönlendirmiş olabileceğini düşünüyoruz.” 

Duruşmalarda tehditler savurmuştu

29 Aralık: Duruşma katılımcı sayısının çok fazla olması nedeniyle 13. Ağır Ceza Mahkemesi Konferans salonunda yapıldı.

Sanık Onur Gencer,  ilk duruşmada, salona girerken Poyraz Ailesinin bulunduğu yöne bakarak güldü. Saldırganın bu tavrı salonda tepkiye neden olsa da tahrik edici benzer davranışları duruşma boyunca devam etti.  Sanık, duruşma boyunca aileye dönerek dil çıkardı ve gülmeye devam etti.  

Duruşma boyunca yanında oturan jandarmalarla konuşan saldırgan, duruşmaya verilen 10 dakikalık arada ise; Deniz Poyraz’ın yakınına küfür etti ve aile bireylerine saldırmaya çalıştı. Yaşanan gerilimin ardından duruşma 29 Aralık’a ertelendi.

24 Ocak: İkinci duruşma davanın görüldüğü 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nin salonunda yapıldı. Duruşma salonun küçük olması nedeniyle farklı kentlerden gelen çok sayıda avukat ve STK temsilcisi davaya katılamadı. Ancak sayıları oldukça fazla olan jandarma ve polis güvenliği sağladıkları gerekçesiyle duruşma salonunda yer aldı. 

İkinci duruşmada sanık savunma yaptı. Gencer, savunmasında “yaptığı katliamdan pişman olmadığını” belirtti ve “Binaya beş dakika önce gitmiş olsaydım, bol leşli bir saldırı olacaktı” dedi.

Saldırgan, HDP’li vekilleri ise “Ha Deniz Poyraz, ha Murat Çepni keşke o da arada kaynasaydı” diyerek tehdit etti. (Bianet)

ÖNCEKİNİ OKU

Şafak Mahmutyazıcıoğlu’nun katil zanlısı Seccad Yeşil paylaşımıyla şoke etmişti! Gerçek ortaya çıktı

SONRAKİNİ OKU

Gazeteci Cem Küçük’ten çok konuşulacak sözler: Marketlerde fiyatlara ekstra bir zam gelmedi