• 28 Kasım 2021

Araştırma: Covid-19’a yakalanan hamilelerde ölü doğum riski normalden iki misli daha yüksek

ABD’de yapılan bir araştırma, Covid-19’a yakalanan hamilelerde ölü doğum riskinin normalden iki misli daha yüksek olduğunu, Delta varyantının ise riski dört kata kadar artırdığını ortaya koydu.

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi’nin (CDC) yayımladığı rapora göre, Mart 2020-Eylül 2021 döneminde ülkedeki 736 hastane gerçekleşen yaklaşık 1,2 milyon doğumda, enfekte olmamış kadınlarda 155’te 1 olarak gerçekleşen ölüm doğum oranının Covid-19 geçiren hamilelerde 80’de 1’e yükseldiği tespit edildi.

Covid-19’a yakalananlar arasında kronik tansiyon ve başka komplikasyonlar yaşayan, hastaneye ya da yoğun bakıma sevk edilen kadınlarda ölü doğum oranının arttığı bildirildi.

CDC yetkilisi Carla DeSisto, sonuçların hamilelik sırasında Covid-19 karşıtı tedbirlerin ve özellikle aşı olmanın önemini ortaya koyduğunu dile getirdi.

ABD’de aşı istatistiklerinde gebelik bilgilerine yer verilmemekle birlikte, raporda geçen yaz Delta varyantının neden olduğu Covid-19 dalgası sırasında gebelerin yalnızca yüzde 30’unun aşı olduğu bilgisi yer aldı.

ÖNCEKİNİ OKU

Kılıçdaroğlu’ndan ‘Güçlendirilmiş parlamenter sistem uğruna sizi yaktım’ diyen takipçisine yanıt

SONRAKİNİ OKU

ABD gemileri, Ukrayna’ya destek için Çanakkale Boğazı’ndan geçti