• 21 Eylül 2020

Almanya’da ırkçı saldırıdan kurtulanlar yaşadıklarını anlattı


Almanya’nın Hanau kentinde aralarında 4 Türkiye vatandaşının da bulunduğu 9 kişinin hayatını kaybettiği saldırıdan kurtulan Rahman Yılmaz ve Muhammet Beyazkendir, ırkçı saldırı sırasında yaşadıklarını anlattı.

Yılmaz, “Teröristle göz göze geldik” derken, Beyazkendir ise “Kolumdan vurulunca kendimi yere attım” ifadelerini kullandı.

Hanau kentinde 19 Şubat’ta iki kafeye düzenlenen ırkçı saldırı Almanya’da şoka neden olurken kurbanlar yaşadıkları korkuyu henüz üzerinden atamadı. Dokuz kişinin hayatını kaybettiği saldırılara Midnight nargile kafede yakalanan Rahman Yılmaz (19) yaşadığı olayın etkisinden kurtulamadığını söyledi.

“Teröristle göz göze geldik” diyen Yılmaz saldırıyı şu sözlerle anlattı:

“Kafeye geldikten sonra Sedat Gürbüz’le selamlaştık. Masaya oturduk. Bir süre sonra dışarıdan silah sesleri geldi. Ben kurusıkı sandım. 5 veya 6 silah sesi geldi. Sonra silahlı biri içeri girdi. Üzerinde yeşil bir mont vardı. Başını da kapüşonuyla örtmüştü. Elinde silahla direkt ön masada tek başına oturan Sedat abiye ateş etti. Ben hemen yanında olduğum için üç el ateş ettiğini gördüm. Sıkarken eli titriyordu. Bana baktı ve çıktı. Yaşadığım şoktan çıkmaya çalışıyorum.”

Saldırı sırasında arka masalarda oturanların bağırdığını ve masa ile kanepeleri kendilerine siper yaptığını dile getiren Yılmaz, ”Biz burada doğduk, buralıyız. Yabancıları öldürmekle nereye varacaklar. İnsanların korkup gideceklerini sanıyorlarsa bu olmaz. Burada kalacağız. Hiçbir yere gitmeyeceğiz.” ifadelerini kullandı.

KOLUNDAN VURULAN BEYAZKENDİR: SALDIRGANI DAHA ÖNCE GÖRMÜŞTÜM

Saldırıya uğrayan kafede arkadaşlarıyla yemek yerken yaralanan Muhammet Beyazkendir ise tedavi gördüğü hastanede sağlık durumunun iyiye gittiğini ancak o gece vurulan arkadaşları için çok üzüldüğünü söyledi.

O gece yaşananların ve arkadaşlarının görüntülerinin gözünün önünden hiç gitmediğini anlatan Beyazkendir, “Yemek siparişi verdik. Biz yemek yerken dışarıdan silah sesleri geldi. Bir adam içeri girdi ve ateş etmeye başladı. Bu adamı 2-3 gün önce de görmüştüm.” diye konuştu.

Olayda vurulanlar olduğunu dile getiren Beyazkendir, kendinin ise şans eseri kurtulduğunu belirterek, “Duvarın arkasına saklandım, biri daha gelip saklandı. O vurulduğu yere yattı. Saldırgan silahı iki eliyle tutuyordu. Duvarın yanından bana doğru geldi, ateş etti kolumdan vuruldum ve kendimi yere attım.” ifadelerini kullandı.

IRKÇI SALDIRIDA 9 KİŞİ HAYATINI KAYBETMİŞTİ

Almanya’nın Hanau kentinde 19 Şubat gece saatlerinde iki kafeye düzenlenen ırkçı saldırıda, aralarında 4 Türk vatandaşının da bulunduğu 9 kişi hayatını kaybetmişti.

Özel harekat timinin düzenlediği operasyonda, saldırıyı gerçekleştiren ırkçı 43 yaşındaki Tobias R. ve 72 yaşındaki annesi evinde ölü bulunmuştu.

Saldırgan Tobias R’nin avcılık belgesi olduğu ve ardında bir mektupla video bıraktığı kaydedilmişti.

Almanya Başbakanı Angela Merkel saldırıyla ilgili “Irkçılık zehirdir, nefret de zehirdir ve bu zehir toplumumuzda vardır.” açıklamasında bulunmuştu.


amors

amors

Öncekini oku

İtalya’nın Lombardiya bölgesinde koronavirüs korkusuyla okullar, restoranlar ve iş yerleri kapatıldı

Sonrakini oku

Rusya, teröristlere silah tedarikini azaltmak için oluşturulan BM projesine 500 bin dolar bağışladı