• 16 Mayıs 2022

AİHM’den 40 HDP’li vekil için ihlal kararı!

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) aralarında Selahattin Demirtaş’ın da olduğu 40 HDP’li vekilin dokunulmazlıklarının Anayasa’ya aykırı olarak kaldırıldığına ve ifade özgürlüğünün ihlal edildiğine karar verdi.

Avukat Benan Molu, kararı Twitter hesabından “İHAM, aralarında Selahattin Demirtaş’ın da olduğu 40 HDP milletvekilinin başvurusunda bir kez daha dokunulmazlıkların Anayasa’ya aykırı olarak kaldırıldığına ve ifade özgürlüğünün ihlal edildiğine karar verdi. Demirtaş (no. 2) Büyük Daire ve Kerestecioğlu kararlarının devamı” diye duyurdu.

Avukat Ramazan Demir de yaptığı açıklamada, “AİHM, HDP’li 40 milletvekilinin dokunulmazlıklarının kaldırılması ile ilgili ihlal kararını açıkladı. Muhalefetin de koşa koşa ortak olduğu ve Kürt siyasi hareketine karşı anayasa da açıkça çiğnenerek işlenen suçlarda son perde de bu şekilde kapanmış oldu. AİHM’in Büyük Daire kararı ile birlikte değerlendirildiğinde gözaltına dahi alınamaması gereken Selahattin Demirtaş ve arkadaşları 5 yıldır cezaevinde. Biten yargılamaların yeniden açılması, devam edenlerin düşürülmesi, tutuklu milletvekillerinin de derhal tahliye edilmesi gerekir.” değerlendirmesinde bulundu.

ÖNCEKİNİ OKU

Bakan ‘Endişe etmeyin’ diyerek griple kıyaslamıştı: Araştırma tersini söylüyor

SONRAKİNİ OKU

Şafak Mahmutyazıcıoğlu cinayetinde flash görüntüler…