• 16 Mayıs 2022

Afganistan’da İslamcı militanlar müziği kapatmak için düğünü kana buladı

Taliban, fiili müzik yasağı dayattığı Afganistan’da ‘müzik çalınıyor’ diye düğün basıp insanları öldüren ve yaralayan militanların kendisinden olmadığını söylerken, gözler Taliban’ı yeterince İslamcı bulmayan IŞİD-Horasan’a çevrildi.

ABD’nin çekilmesiyle Taliban’ın kontrolüne geçen ve şeriat yönetimi dayatılan Afganistan’da militanlar ‘müzik çalınıyor’ diye bir düğüne kanlı baskın düzenledi. Taliban 1996-2001 arasındaki ilk yönetiminde ilan ettiği müzik yasağını henüz fetvaya dönüştürmese de fiilen uygularken, BBC’nin haberine göre ‘müziği kapatmak’ için düğün basan silahlı erkekler, 2 kişiyi öldürdü, 10 kişiyi yaraladı.

Doğudaki Nangarhar vilayetinin Surh Rod bölgesinde 4 çiftin evlendiği toplu düğünü düzenleyenler, sadece kadınların bulunduğu bölümde (harem) canlı müzik değilse de müzik kaydı çalmak için yerel Taliban liderinden izin aldıklarını belirtti.

Ancak gecenin ilerleyen saatlerinde düğün alanını basan silahlı erkekler, hoparlörleri kırmaya çalıştı. Davetliler bunu protesto edince ateş açan grup, 2 kişiyi öldürdü, 10 kişiyi yaraladı.

Taliban Sözcüsü Zabihullah Mücahid, 3 saldırgandan 2’sini yakaladıklarını duyurdu, ancak bunların Taliban üyesi olduklarını reddetti, olayı soruşturduklarını söyledi.

Taliban’ın yeterince İslamcı bulmayan ve hem başta Şiiler olmak üzere sivillere hem da Taliban’a saldıran IŞİD’in Afganistan kolu, Nangarhar vilayetinde çok etkin. Taliban’dan dinden dönmüş manasında ‘mürtet’ diye söz eden IŞİD-Horasan, ağustos sonunda tahliyelerin devam ettiği Kabil Havaalanını hedef aldığı saldırılarda 13 ABD askeri dahil 180’den fazla kişiyi öldürmesi sonrası, özellikle Nangarhar’da Taliban militanlarının yanısıra sivillere de ölüm saçıyor.

Diğer yandan ikinci yönetim döneminde ilkine kıyasla daha ılımı gözükmeye çalışan Taliban da buna rağmen bir halk şarkıcısını öldürdü ve önüne çıkan her türlü müzik enstrümanını kırıp döküp imha etti. Çok sayıda müzisyen ve şarkıcı Afganistan’dan kaçmak zorunda kaldı.

ÖNCEKİNİ OKU

Boğa koşusu festivali kanlı bitti: Bir kişi hayatını kaybetti

SONRAKİNİ OKU

G20 Zirvesi sonra erdi! Erdoğan: Yeni F-16’ların verilmesi hususunda olumlu gördüm