• 20 Mayıs 2022

AB’nin 100 euroya aldığına biz 629 lira veriyoruz

Türkiye’nin satın alma gücü 62 birim ile AB ortalamasının yüzde 38 altında kaldı. Satın alma gücü en yüksek ülke Lüksemburg, en düşük ülke ise Arnavutluk oldu. Verilere göre AB’de 100 euro karşılığı satın alınan aynı mal ve hizmet sepeti Türkiye’de 38 euroya yani bugün itibarıyla 629 liraya satın alınabiliyor.

Türkiye’nin, “Satınalma Gücü Paritesi”ne (SGP) göre kişi başına gayrisafi yurt içi hasıla (GSYH) endeks değeri, geçen yıl için 62 olarak tespit edildi.

Türkiye İstatistik Kurumu, 2020 yılına ilişkin “Satınalma Gücü Paritesi” verilerini açıkladı.

Avrupa Birliği İstatistik Ofisi tarafından ilan edilen SGP’ye göre kişi başına GSYH endeks değeri, 27 Avrupa Birliği (AB) ülkesi için ortalama 100 birim iken Türkiye için 62 birim oldu ve AB ortalamasının yüzde 38 altında kaldı.

Karşılaştırmalarda, 27 AB üyesi ülke, 3 Avrupa Serbest Ticaret Birliği (EFTA) ülkesi (İsviçre, İzlanda ve Norveç), 5 aday ülke (Türkiye, Kuzey Makedonya, Karadağ, Sırbistan ve Arnavutluk), 1 potansiyel aday ülke (Bosna-Hersek) ve Birleşik Krallık kapsandı.

Söz konusu 37 ülke arasında SGP’ye göre kişi başına GSYH endeksi en yüksek ülke 263 ile Lüksemburg, en düşük ülke ise 30 ile Arnavutluk olarak dikkati çekti. Kişi başına GSYH endeksinde Lüksemburg AB ortalamasının yüzde 163 üzerinde, Arnavutluk yüzde 70 altında değere sahip oldu.

Türkiye’nin fiili bireysel tüketim düzeyi 68 oldu

Kişi başına fiili bireysel tüketim düzeyi 27 AB ülkesi ortalaması 100 iken Türkiye için 68 oldu ve AB ortalamasının yüzde 32 altında kaldı.

Karşılaştırmalarda yer alan 37 ülke arasında kişi başına fiili bireysel tüketim değeri en yüksek ülke 145 ile Lüksemburg, en düşük ülke ise 39 ile Arnavutluk olarak kayıtlara geçti.

Ülkelerin gelişmişlik düzeylerinin karşılaştırılmasında kişi başına GSYH temel alınırken tüketicilerin göreli refah düzeylerinin karşılaştırılmasında kişi başına fiili bireysel tüketim endeksleri daha uygun bir gösterge olarak kabul ediliyor. Fiili bireysel tüketim, tüketicilerin satın aldığı mal ve hizmetlere ek olarak devlet veya kar amacı olmayan kuruluşlar tarafından sağlanan eğitim, sağlık gibi hizmetleri de kapsıyor.

Türkiye’nin fiili bireysel tüketime ilişkin fiyat düzeyi endeksi, 2020 yılı sonuçlarına göre 38 oldu. Bu değer, AB ülkeleri genelinde 100 euro karşılığı satın alınan aynı mal ve hizmet sepetinin Türkiye’de 38 euro karşılığı Türk lirası ile satın alınabileceğini gösteriyor. (Dünya Gazetesi)

ÖNCEKİNİ OKU

Burak Elmas’tan sert çıkış: Yarından itibaren o koltukları terk etmelerini talep ediyoruz

SONRAKİNİ OKU

Yeni ekonomik modelin detayları: Büyümenin kaynağı sıcak para değil cari fazla