• 28 Şubat 2021

5 milyon anne açlık sınırının altında yaşıyor


Tüketici Hakları Derneği Genel Başkanı Turhan Çakar, mutfağında tenceresi kaynamayan annelerin mutsuz olduğunu söyledi.

Anneler Günü nedeniyle bir açıklama yapan Çakar, “Corona salgını ülkemizdeki annelerin durumunu daha da zorlaştırdı. İşsiz, yoksul, çaresiz anne sayısı arttı. Yokluktan, yoksulluktan, işsizlikten tencere kaynatamayan anneler depresyona girdi. Hem kendileri hem de evlatları işsiz” dedi.

Türkiye’de 1955 yılından beri kutlanmaya başlanan Anneler Günü’nün ticarileştiğine de dikkat çeken Çakar, “Şirketlerin kârlarını artırmak ve rant için bu gün istismar ediliyor. Türkiye’de 24 milyon anne var ve bunların 4.8 milyonu açlık, 14.5 milyonu da yoksulluk sınırının altında yaşıyor” diye konuştu.

‘RUH SAĞLIKLARI BOZUK’

Ekonomik ve sosyal sorunlardan dolayı, ülkemizdeki annelerin önemli bir kesiminin ruhsal bunalım yaşadığını belirten Çakar, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Yoksulluğun, işsizliğin arttığı salgın döneminde ise bu olumsuz koşullardan dolayı annelerin ruh sağlıkları daha da bozuldu.

Anneleri mutsuzluğa iten bir başka sorun ise meslek, eğitim, yaş ve deneyim olarak gerekli koşulları taşıyan evlatlarının işsiz kalmasıdır. Salgın döneminde ülkemizde hem çalışan hem de çalışmayan annelerin çoğunluğu mutsuzdur.”


amors

amors

Öncekini oku

Kadıköy’de tatbikat sırasında itfaiye merdiveni kırıldı: 2 ölü

Sonrakini oku

AK Partili milletvekilinden Erdoğan paylaşımlarına tepki: Mahalle temsilcilerinin yapacağı işler