• 16 Mayıs 2022

14 lira sınırına dayanmıştı! Dolar/TL’de bu sabah

Dün akşam Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yeni ekonomi politikası olarak belirledikleri faiz indirimlerine devam edecekleri mesajı sonrası 13,96 ile rekor tazeleyen dolar/TL, bu sabah 13,55 civarında seyrediyor. 15,70’in üzerine çıkan euro/TL ise 15,40 dolaylarında.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın TRT canlı yayınında sarf ettiği, “Faiz sebep, enflasyon neticedir. Faizi şu anda düşürüyoruz ve enflasyonun da inşallah düştüğünü hep birlikte göreceğiz” açıklamaları sonrası yeni bir rekorla 13,96 seviyesine kadar yükseldi. 14 sınırından dönen kur, gece boyu 13 liranın üzerinde dalgalanırken bu sabah saatlerinde 13,50-13,60 bandında değerleniyor.

Euro/TL ise 15,72 ile rekor tazeledikten sonra bu sabah 15,35-15,45 bandından işlem görüyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ne demişti? 

Cumhurbaşkanı konuşmasının kurla ilgili kısmında, “Büyümeyi istikrarsız hale getirmelerine müsaade etmeyeceğiz ve biz bu sarmaldan çıkacağız. Kur-faiz spekülasyonu ile karşı karşıyayız. Dolayısıyla bu spekülasyonu ancak biz engelleriz. Artık cari açık verip bu açığı dış borçla finanse eden değil, döviz kazanıp cari fazla veren ekonomi olma hedefiyle hareket ediyoruz.” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Seçim öncesine kadar faizin düşeceğini, kuru tetikleyen yüksek faizin düşüşü sebebiyle kurda da enflasyonda da iyileşmenin gerçekleşeceğini savundu.

 Günün ajandasında neler var?

Ayın ilk günü yurt içinde her zaman olduğu gibi İstanbul için perakende satış rakamları takip edilecek. İstanbul’da Ekim ayında perakende satışlar aylık yüzde 3,29, yıllık yüzde 20,76 artış göstermişti (12.00).

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin başkanlığında toplanacak (14.00).

Yine her ayın ilk günü açıklanan imalat sektörü PMI verileri günün erken saatlerinden başlayarak, akşam saatlerine kadar sırasıyla ekranlara düşecek. Türkiye için İSO İmalat Sektörü PMI geçen ay 51,2 seviyesinde açıklanmıştı (10.00). Türkiye dışında 36 ülke ve bölge için PMI rakamlarının gelmesi bekleniyor.

Avrupa’da PMI verileri dışında çok öne çıkan bir veri bulunmuyor. İngiltere’nin 18, Almanya’nın 5 yıllık, Yunanistan’ın 26, Avrupa Komisyonu’nun 3 ve 6 haftalık bono ihaleleri takip edilecek.

ABD’de istihdam verilerinin öncüsü olarak kabul edilen ADP özel sektör istihdam rakamları gelecek (16.15). Özel sektör istihdamı bir önceki ay 571 bin artış göstermişti. İnşaat harcamaları, ISM PMI (17.00) ve DoE petrol stokları (18.30) ABD’de izlenecek diğer veriler olacak.

ABD’de ‘Bej Kitap(Beige Book)’ raporu açıklanacak (22.00).

ÖNCEKİNİ OKU

NASA, yeni bir gezegen keşfetti: Bir yıl yalnızca 16 saat sürüyor

SONRAKİNİ OKU

İngiltere Kadın Milli Takımı’dan tam 20 gol